Yeni Açtığınız e-Ticaret Sitenizi Nasıl Duyurabilirsiniz?

Yeni e-ticaret sitesi tanıtımıYeni bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız ya da yeni bir site kurduysanız bundan sonraki süreçte markanızı tanıtmanız gerekecek. Farklı ve geniş hedef kitlelere ulaşabilmek için bazı pazarlama ve tanıtım çalışmaları için bütçe ayırmanız ve bu çalışmaları planlamanız gerekiyor.

Yeni e-ticaret firmaları ilk etapta çok fazla satış yapamamaktalar; bunun nedeni ise henüz isimlerini duyuramamış olmaları. İnsanların sizden alışveriş yapmalarını sağlamak için öncelikle markanızı duyurmanız ve yeni kitlelere ulaşmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de yararlanabileceğiniz bir takım pazarlama ve tanıtım çalışmaları bulunuyor.

Pazarlama çalışmalarınız için çok büyük bütçeler ayırmanız gerekmiyor; ancak elinizdeki bütçeyi çok iyi bir şekilde planlamalısınız. Bu rehberimizde ise markanızı tanıtmak için hangi yollara başvurabileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Adwords PPC reklamları

Arama motorları üzerindeki görünürlüğünüz artırmak ilk etapta sizin için oldukça önemli olacaktır. Site üzerindeki SEO kurgunuz ne kadar iyi olsa alan adı otoritesi ve rakip firmaların çalışmalarından dolayı bir süre SEO çalışmalarınızdan istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bu nedenle de Google Adwords reklamlarına ihtiyacınız olacaktır.

Adwords’ün PPC yani tıklama başına ücretlendirilen reklamları arama motorları üzerindeki görünürlüğünüzü artıracaktır. Reklamlarınız tıklama başına ücretlendirileceği için de reklamlarınız etkileşime girildiği zaman ücret ödemiş olursunuz.

Pazarlama bütçenizi oluştururken, Adwords çalışmaları için bir pay ayırmayı unutmamalısınız. Buradaki en önemli nokta elinizdeki tüm parayı tek bir kampanyaya yatırmamak olacaktır. Küçük bir bütçeniz olsa da farklı reklam kampanyaları oluşturmalı ve burada farklı anahtar kelimeler ve hedef kitleler kullanmalısınız. Böylelikle bir süre sonra bu kampanyalardan hangisinin daha iyi sonuçlar getirdiğini de test edebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları

Sosyal medya üzerinden de farklı kitlelere ulaşabilme şansınız bulunuyor. İnternet kullanıcıları gün içerisinde belli bir vakti sosyal mecralarda geçiriyor ve bunu kendiniz için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Sosyal mecraların reklam özelliklerini markanızı tanıtmak ve yeni kitlelere ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Son dönemlerde en popüler olan mecralardan biri olan Instagram, markanızı tanıtmanız için oldukça iyi bir platform. Tabii ki burada hedef kitlenizi de tanımanız gerekiyor. hedef kitlenizin aktif olduğu mecralarda yer almak ve reklam vermek daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlayacaktır.

Facebook veya Twitter üzerinden de reklam kampanyaları oluşturarak yeni kitlelere ulaşabilirsiniz. Adwords kampanyalarında olduğu gibi burada da elinizdeki bütçeyi iyi bir şekilde yönetmeniz gerekiyor. Farklı mecralar için belli bütçeler ayırıp, elinizdeki parayla farklı reklam kampanyaları oluşturarak, farklı hedeflemeler yaparak erişiminizi artırmalısınız.

Banner ve Adsense reklamları

Google Adsense kullanmak da sizin için bir alternatif olabilir. Adsense ile farklı internet sitelerinde markanızla ilgili reklamlar gösterebilirsiniz. Burada tabii ki reklamlarınızın çıkacağı platformları seçerken de dikkat etmelisiniz. Google Adsense, sitesinde reklam yayınlamak isteyenlere bir kod veriyor. Reklam yayınlayacak kişiler de Adsense üzerinden reklam kampanyaları oluşturuyor ve ilgili sektörleri seçiyorlar. Reklamların yayınlandığı platformlarda da bir açık artırma şeklinde bir işlem gerçekleşiyor ve en yüksek teklifi veren firmanın reklamları o sayfada görünüyor. Bu kimi zamanlar da hedefleme sistemleri ile çalışıyor. Google üzerinde belli sayfaları ziyaret eden ya da beli anahtar kelimelerde arama yapan kişilere Google ilgili reklamları gösteriyor.

Bunlara ek olarak size iyi bir geri dönüşüm sağlayacağını düşündüğünüz internet siteleri üzerinde banner reklamlar da verebilirsiniz. Buradaki fiyatlandırmalar siteden siteye göre değişiklik gösterebiliyor. Site trafiği yüksek olan siteler üzerinde banner reklam yayınlama maliyeti daha yüksek oluyor.

Video reklamlar

Son dönemlerdeki en popüler reklam araçlarından biri de video. Özellikle Youtube üzerindeki video reklamların sayısı artmaya başladı. Markanızı veya ürünlerinizi tanıtan bir reklam videosu hazırlayarak Youtube üzerinde reklam verebilirsiniz.

Çok yüksek bütçeli olmayan, animasyon videolar da hazırlayabilirsiniz. Youtube’un yanı sıra Facebook ve Instagram üzerinden de bu videolara reklam vererek, bu mecralarda da farklı hedeflemeler yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir