E-posta Pazarlama ile İlgili En Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

eposta-pazarlama-sorulariİnternet üzerinden satış yapan firmalar, e-posta pazarlama çalışmaları ile müşterilerine ulaşmayı tercih ediyorlar. Online satış konusunda yeni olanların da e-posta pazarlama ile ilgili akıllarında bir takım sorular oluyor. Bu pazarlama çalışmalarının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bir takım sorular firmaların kafasını karıştırabiliyor. E-posta pazarlama konusunda akıllarda yer eden bu soruları bu rehberimizde yanıtlayacağız.

E-posta gönderimi için en uygun zaman hangisi?

Bulunduğunuz sektör ve hedef kitleniz, e-postalarınız için gönderim zamanını etkileyecektir. Bu nedenle kesinlikle doğru bir zaman dilimi yoktur; bu zaman dilimleri her firma ve her sektör için değişiklik gösterebilir.

Bu nedenle de firma olarak kendi A/B testlerinizi yapmanız gerekiyor. Farklı zaman dilimlerinde farklı hedef gruplarına e-posta kampanya gönderimleri yaptıktan sonra, açılma, okunma ve tıklanma oranlarının istatistiksel analizlerini yapmanız gerekiyor. Bu analizler sonrasında da abonelerinizin hangi gün ve saatlerde gönderilerinize ilgi gösterdiğini görebilirsiniz.

Hangi sıklıkta e-posta göndermek gerekiyor?

E-posta gönderim sıklığı da merak edilen konulardan biri. E-ticaret sektörünün 2011 yılından beri yükselişte olmasından dolayı, markalar tüketicilere çok yoğun bir şekilde kampanya e-postaları gönderiyor.

E-posta gönderimi konusunda markaların spam’e varan çalışmaları tüketicileri de bezdirdi. Bu nedenle de firmalar için e-posta gönderim sıklığının bir hayli önemi var.

Burada e-ticaret firması olarak, ilk önceliğiniz kullanıcılara yeni bir şeyler verebilmek olmalı. Bunun için de e-ticaret sitenizde yeni ürünleriniz, yeni kampanyalarınız olmalı. Bunların yanı sıra ürün tanıtımları haricinde de tüketicileri bilgilendirecek içerik çalışmaları yapıyorsanız, bu içeriklerinde yeni olması oldukça faydalı olacaktır.

Tüketicilere yeni bir şeyler sunamadığınızda kendinizi tekrar edeceksiniz ve bu nedenle de bir süre sonra abonelerinizi kaybetmeye başlayabilirsiniz. E-posta gönderim sıklığınızı belirlerken, elinizdeki iş gücüne bakmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra ne sıklıkta bir yenilik yaptığınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Tekrar eden içeriklere yer vermeden bu çalışmaları yapmalısınız.

Yeni içerikler oluşturma da sıkıntı yaşıyorsanız, e-posta çalışmalarınızı haftada bir yapabilirsiniz. Bu süreyi iki haftada bir ya da ayda bire kadar düşürebilirsiniz. Eğer elinizde yeni ürün ve kampanyalar bulunuyorsa, aynı zamanda yeni içerikler oluşturacak iş gücünüz de varsa, haftada 2 e-posta gönderimi yapabilirsiniz. Haftanın her günü e-posta göndermeye çalışmak, küçük ve orta ölçekli firmalar için hem zorlu bir süreç olacaktır hem de çalışmalarınızın spam olarak görünmesine neden olabilir. Tüketicilere bir fayda sağlamadıktan sonra, bu çalışmaları yapmanız sizin zararınıza olacaktır.

E-postaların uzunlukları ne kadar olmalı?

Hazırladığınız e-posta şablonlarının da çok uzun olmaması gerekiyor. Tüketiciler e-posta üzerinde çok uzun yazıları ya da kampanyaları okumak istemeyecekelerdir. Bunun yerine kısa ve mesajını açıkça belirten e-postaları okumak isterler.

Şablonlarınızı hazırlarken, uzun metinlerden kaçınmanız ve birkaç saniye içinde mesajınızı karşıya verebilmeniz gerekiyor. Uzun metinler yerine görsel kullanımlarıyla e-postalarınızı oluşturmanız daha yararlı olacaktır. Görsel üzerine eklenen mesajlar, mesajı net veren başlıklar kullanarak, e-postalarınızı kısaltmanız açılma ve okunma oranlarınızın da artmasını sağlayacaktır.

Tüm müşterilerinize hitap eden bir şablon oluşturulabilir mi?

Çok niş bir alanda hizmet vermiyorsanız ve farklı kişileri hedefleyen bir e-ticaret sitesiyseniz, tüm müşterilerinizi tek bir e-postada tatmin etmeniz mümkün olmayacaktır. Çünkü bu kişilerin ilgilendikleri ürünler ve kampanyalar farklılık gösterecektir.

Geniş bir hedef kitleye hitap ediyorsanız, e-posta listenizdeki abonelerinizi farklı gruplara ayırmanız gerekiyor. İlgi alanları, yaş, cinsiyet, ilgi gösterdikleri ürünler, önceki alışverişleri gibi detayları göz önünde bulundurarak, farklı kategorilerde bu kişiler gruplandırmalısınız.

Böyle bir yaklaşımınız olduğunda, bu gruplardaki kişilerin büyük bir çoğunluğuna hitap edebilecek e-posta şablonları oluşturabilirsiniz. Bu sayede de daha düzenli bir pazarlama çalışması yaparak, bu çalışmalardan geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir